Mały (1-centymetrowy) owad, jakim jest rybik cukrowy, choć nie stanowi zagrożenia dla ludzi, to jednak gdy pojawi się w domu możne wyrządzić w nim trochę szkód. Dlatego też warto zrobić wszystko, by go zwalczyć.
Czym są i gdzie pojawiają się rybiki cukrowe?
Te insekty, nazywane także srebrzykami, są małe, mają długie czułki oraz trzy szczeciny na końcu odwłoku. Podobnie jak u ryb, ich ciało zwęża się ku końcowi i pokryte jest łuskami (stąd nazwa) i bardzo szybko się poruszają — zarówno po podłodze, jak i po ścianach. Warto wiedzieć, że tego typu owady długo żyją oraz bardzo szybko się rozmnażają. Żywią się produktami zawierającymi skrobię, cukry, kleje organiczne, ale też martwymi owadami, a nawet papierem. Bez pożywienia mogą zaś przeżyć nawet rok. Kiedy dostaną się do domu czy mieszkania mogą zacząć niszczyć wyroby ze skóry oraz wełny, ale też książki, bo zjadają sklejający kartki klej. Oczywiście chęć pozbycia się rybików cukrowych wynika także z tego, że są one bardzo nieestetyczne i niehigieniczne. Najchętniej pojawiają się one w pomieszczeniach wilgotnych (łazienka), ale można znaleźć je niestety także w szafach — szczególnie w pościeli czy ubraniach.
Sposoby na zwalczanie szkodników
Istnieją na szczęście skuteczne sposoby na zwalczanie tych szkodników. Są to:
- osuszanie i wietrzenie łazienki — bo przy chłodnym i suchym powietrzu, występuje mniejsze ryzyko rozmnażania się rybików,
- stosowanie pochłaniaczy wilgoci (np. soli w woreczkach),
- uszczelnienie gipsem albo silikonem wszelkich łazienkowych szczelin,
- przecieranie płytek wodą z octem,
- wykonanie preparatu przeciw rybikom, składającego się z cukru pudru i kwasu borowego (apteczny borasol) w stosunku 1:2, który można rozsypywać w kącikach mieszkania,
- stworzenie pułapek będących tekturą posmarowaną miodem (papier wabi insekty, a miód sprawia, że nie mogą uciec).
W swoim domu warto także wykonać kontrolę wentylacji, bo może to pomóc obniżyć wilgotność i zmniejszyć panującą we wnętrzach temperaturę. Kiedy opisane powyżej sposoby okażą się nieskuteczne, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług dezynsekcji doświadczonej firmy Nasta F.H.U..
Jeżeli borykacie się także z problemem pluskiew domowych, zapraszamy do kontaktu!